Příčiny akné
- 2013-11-03
- 0
Naše kůže je indikátorem toho, co se děje v našem těle. Proto, abychom pochopili, jak bojovat s akné, musíme nejprve zjistit příčinu a pak zvolit správnou péči a léčbu. Teprve pak budete moci dosáhnou pozitivního výsledku, a zbavit se akné.
Příčiny akné můžou byt různé
Jedna moudrost praví: „budete sklízet následky tak dlouho, dokud nebudete rozumět příčinám problému“. Pro lidi, kteří trpí akné, platí stejné pravidlo. Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob. Bohužel příčiny onemocnění akné zůstávají nejasné, pokud nemáme informace o tom, co má na akné vliv, proč se může akné objevit, a jaké jsou další faktory provokující aknózní stav pleti. O tom všem vám nabízím možnost dozvědět se víc o této problematice prostřednictvím tohoto článku. Dozvíte se podrobněji o tom, jaké mohou byt příčiny akné a o věcech, které akné zhoršují.
Co to vlastně akné je a koho se týká?
Akné – je to zánětlivé onemocnění vlasové folikuly a mazové žlázy v pokožce. Akné se objevuje v souvislosti s pubertou a hlavně se změnou v hormonální rovnováze těla. Hormonální akné se týká nejen teenagerů, ale také je typické i pro dospělé lidi po třicítce, kteří mají poruchy v endokrinním systému.
Akné zhoršuje například – špatná kosmetika, mléko a mléčné výrobky, horké a vlhké počasí, neodborné (domácí) mechanické čištění, nadměrná, ale i špatná hygiena, hormonální změny, kouření, stres, apod.
V poslední době, se ze široka rozrostly klinické projevy akné, které závisí na klasifikaci, závažnosti a fázi procesu.
Hlavní příčinou akné může být:
1. endokrinní poruchy (včetně dlouhodobého užívání glukokortikoidů, testosteronu, anabolických steroidů a progesteronu);
2. nerovnováha autonomního nervového systému, což vede k dočasné nebo trvalé inervaci mazových žláz (např. akutní a chronická infekce). Vzhledem k tomu můžeme klasifikaci a příčinu akné rozdělit na hormonální a nehormonální.
Nehormonální příčiny akné
1. Genetické předpoklady
Dědičná dispozice je zodpovědná za vývoj mazových žláz, za množství receptoru v mazových žlázách a také jejich citlivost na hormony. Pokud je příčinou genetický faktor, hormonální testy obvykle nevykazují odchylku od normy. U mužů trpících akné je častou příčinou genetická predispozice. V tomto případě obvykle po skončení puberty akné odezní samo.
2. Nemoci zažívajícího traktu
Příčinou akné je také špatný životní styl týkající se konzumací potravin s dominancí vyššího podílů sacharidu. Tělo tehdy reaguje tak, že postrádá esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny. Nemoci zažívajícího traktu jako je struma, zánět žaludku, cholelitiáza, disbakterioza, můžu také akné způsobit. Při těchto nemocích jde především o porušení střevní mikroflóry, která je důležitou součástí lidského imunitního systému. Střevní mikroflóra tvoří až 70% našeho imunitního systému, což není málo. Schopnost našeho imunitního systému odolávat různým infekcím má také vliv na tvoření nového akné a taky na hojení již existujících akné.
3.Opalování
Zákaznice se mně často ptají: Léčí sluníčko akné? Pomůže solárium akné? Léčí akné hormonální antikoncepce? Má na akné vliv skladba stravy?
Představa, že ultrafialové záření „léčí“ akné je omylné. UV záření spíš má schopnost dezinfikovat, a vysoké dávky UV záření tak způsobují opačný efekt. Sluníčko nebo solárium, zvyšuje produkci mazu a tím zhoršuje epitelizace rohové vrstvy. Musíte si uvědomit a pamatovat na to, že UV záření zhoršuje akné a vede ke zvýšení počtu akné. Proto chraňte svou pokožku před nadměrným slunečním zářením, zejména proto, že některé léky určené na léčbu akné zvyšují citlivost kůže na UV záření.
Časté vystavení obličeje slunci vede nejen ke stárnutí pleti, ale také je provokatérem aknózních vyrážek. Spousta lidí se domnívá, že pokud se vystaví slunci, případně začnou chodit do solária, tak se jich pleť vyčistí a problém s akné se vyřeší. Zpočátku se zdá, že jejich pleť se pupínků na chvíli zbavila, ale pravda je taková, že jde pouze o optický klam, protože na opálené pleti jsou pupínky méně znatelné. Nicméně, to je jen vzhled. Co se pak děje uvnitř? Vysoká dávka UV záření zvyšuje nadměrnou produkci mazu, čímž je snížená bariérová vlastnost kůže, dále podporuje růst baktérií a v posledním řadě zanechává pigmentové skvrny a jizvy.
4. Špatná hygiena
K rozšiřování akné u dospívajících vede zanedbávání péče o problematickou pleť. Když je produkce mazu abnormálně zvýšená, ranní mytí pouze vodou nestačí. Proto je potřebné pleť očistit a prodezinfikovat minimálně 2x denně pomocí antibakteriálních a dezinfekčních přípravku, jako je gel, tonikum nebo pěna. Na druhé straně netřeba to zas moc přehánět tím, že svou pokožku budeme neustále čistit, ač je to potřeba či nikoliv, protože přehnaným čištěním pokožku můžeme vysušit a způsobit zhoršení.
5. Komedogenní kosmetika
Comedogenic jsou specifické látky, které ucpávají mazové žlázy. Výsledek se objeví na obličeji jako akné. Akné a kosmetické výrobky, jsou také často propojeny.
Seznam látek nacházejících se v kosmetických přepravcích, které můžou způsobit aknózní stav pleti:
* Acetylovaný lanolin alkohol
* Hexylenglykol
* Hydrogenovaný rostlinný olej
* Decyl (Decyl kyseliny olejové)
* Dimethicone
* Isoparafinick
* Isopropyl
* Kyselina isostearová
* Kokosový olej (kokosové máslo)
* Kukuřičný olej
* Lanolin
* Kyselina linolová
* Grape Seed Oil (olej z hroznových jader)
* Minerální olej
* Myristylalkohol (myristylalkohol laktátu)
* Miristilpropionat (myristylalkohol propionát)
* Olejová kyselina (kyselina olejová)
* Peach olej
* Vazelína
Sodík lauryl sulfát (natriumdodecylsulfátu)
* Sorbitan
* Sójový olej
* Mandlový olej
Věnujte pozornost složení, které obsahují vaše krémy, pleťové vody, pudry, make-upy, tvařenky, a všemu co denně používáte a nanášíte na pleť.
6. Nadměrná čistota
Může být dalším z důvodů, proč se akné může objevit. Nedivte se, protože akné nevzniká jenom v důsledcích špatné hygieny. Černé tečky jsou výsledkem oxidace mazu, nejde o špínu. Je potřeba si uvědomit, že akné má vnitřní původ, proto když si budete umývat obličej 10 krát za den, stejně neuvidíte žádné pozitivní změny. Naopak, časté mytí je příčinou vysušené a dehydratované kůže, jejíž odolnost vůči infekci je tím snížená, a tento stav vede ke zhoršení akné.
7. Stres
Když prožíváme stres, velká zátěž postihne nadledvinky. Tím se objevuje přebytek androgenů (mužské pohlavní hormony), které ničí tuto žlázu. Vysoké hladiny androgenů vedou k většímu rozšíření akné. To platí zejména pro ženy, jejichž nadledvinky produkují více androgenů, než se nachází u mužů. To vysvětluje skutečnost, že ženy jsou více náchylné k akné, než muži.
8. Poruchy imunitního systému
Možnost aktivně se množících roztočů, hub a jiných parazitických bakterií na kůži, nejen poskytuje přebytek kožního mazu jako živiny, ale také snižuje imunitu. Připomeňme si, že 70% imunity jsou zdravá střeva.
9. Profesionální práce s toxickými látkami
Mnoho profesí si vyžaduje práci a neustálý kontakt s různými chemikáliemi, jakými jsou chlor a ropné produkty, které jsou přímými příčinami akné.
Také i jiné látky, jako jsou mazací oleje a dehet vedou k rozvoji hyperkeratózy mazových žláz, co je taky jednou z příčin tvořícího se akné.
Hormonální příčiny akné
Nejčastější příčinou akné jsou hormony. Potní žlázy, mazové žlázy a vlasové folikuly, jsou komplexní hormonálně závislé prvky, a proto okamžitě reagují na odchylky endokrinního systému.
1. Puberta
Teenage akné je spojené s věkem, kdy probíhají změny v hormonální rovnováze ("hormonální vlna"). Ta je způsobena steroidními hormony, z nichž nejdůležitější je androgen. Hladina androgenů během puberty se zvyšuje. Androgen je mužský hormon.
2. Hormony
Zvýšená hladina testosteronu, akné a pupínky v 18 letech je normální stav. Ale po třicítce je akné už vážným důvodem na to, abychom začali důkladně zkoumat své zdraví. Obvykle jde o hormonální akné, které je spojené s porušením produkce pohlavních hormonů. Hormonální akné může být vyvolána za určitých podmínek spojených s náhlými změnami v hormonálním stavu. Například, akné během těhotenství, nebo akné po potratu, protože gynekologie a akné u žen jsou vzájemně propojeny. Někdy vyvolává akné hormonální poruchy, vaječníků nebo štítné žlázy.
3. Předmenstruační akné
Menstruační cyklus u žen, má také vliv na vzhled a hormonální akné. Asi 80% žen uvádí, že jejich akné se zhoršuje asi týden před začátkem menstruace. To je způsobeno zvýšením hladiny progesteronu v druhé fázi menstruačního cyklu.
4. Těhotenství
Akné v těhotenství je poměrně běžný jev, protože probíhají hormonální změny, a to zvýšení hladiny progesteronu. Akné může přetrvávat po porodu, v době kojení, protože během toho období se hormonální rovnováha liší od obvyklé.
5. Léky
Příčiny akné v tomto případě jsou docela jasné, někdy se akné vyznačuje náhlým výskytem pupínků u lidí, kteří užívají kortikosteroidy, drogy nebo kvůli nemoci musí užívat hormonální léčbu (glukokortikoidy, testosteron, progesteron, anabolické steroidy).
6. Antikoncepce
Po vysazení perorální antikoncepce, mnoho žen začne trápit zhoršení stavu pleti. Hormonální antikoncepce obsahují v kombinaci dva typy hormonu, a to estrogen a progestin. Kombinovaná hormonální antikoncepce má vliv na rozvoji akné a může nejen zlepšit stav pokožky, ale také může zachránit ženu od dalších projevů (hirsutismu, premenstruálního syndromu, viscerální obezity atd.). Hormonální přerušení vede k aktivní produkce androgenů, co je příčinou výskytu akné. Pokud se rozhodujete vysadit hormonální antikoncepci, buďte připravena na to, že se Vám možná pleť zhorší a není vyloučeno, že budete muset bojovat s akné.
Milé moje čtenářky,
pamatujte, že naše kůže je indikátorem toho, co se děje v našem těle. Proto, abychom pochopili, jak bojovat s akné, musíme nejprve zjistit příčinu a pak zvolit správnou péči a léčbu. Teprve pak budete moci dosáhnou pozitivního výsledku, a zbavit se akné. Pečujte o sebe, buďte zdravé a krásné.