Akné
- 2013-10-31
- 0
Akné je žhavé téma pro mnoho lidí. Je to onemocnění, které neohrožuje život, ale přidává starosti a utrpení. Snad neexistuje jiná nemoc, která je "nevážná" a působí tolik problémů.
akne
Aby však bylo možné vyřešit tento problém s akné, potřebujete znát příčinu a zcela pochopit, jak se akné tvoří a proč se u některých jedinců objevuje. Proto jsem se rozhodla napsat o akné článek, a tím odpovědět na časté dotazy na které se mne ptají mé zákaznice.
Podle statistik postihuje akné až 80% populace ve věku 12 až 25 let a přibližně 30-40% osob starších 25 let. Akné se vyskytuje nejčastěji u dospívajících ve věku 15 až 18 let, a také v dospělém věku z různých příčin a dost často se akné objeví po vysazení antikoncepce. Lidská kůže má komplex prvků jako vlasové folikuly, potní a mazové žlázy. Vědci zjistili, že výskytu akné často předchází seborrhea (z latiny "maz") což znamená kožní onemocnění, které je také spojené se zvýšenou produkcí mazových žláz, a v důsledku toho se maz změní v chemické složení, a pod vlivem androgenů se funkce mazových žláz zrychluje, a zvyšuje uvolnění množství mazu. Kombinace těchto okolností vyvolává taková kožní onemocnění jako akné.
Moje zákaznice mi často kladou různé dotazy ohledně akné, např.: Co je to akné? Jak se tvoří? Proč se objevuje akné v pubertě? Proč mám akné v dospělém věku? Co vede k akné? Co je příčinou akné? Co má vliv na akné? Jak předejít akné? Jak vyléčit akné? Jaký je vliv hormonu na akné? Jak působí hormonální antikoncepce na akné? Proč je pleť zanešená po vysazení antikoncepce? Mám brát antikoncepci na akné? Jak se zbavit akné? Pokud vás zajímá vše, co se týká akné, pak čtěte dál a odpovědi na tyto otázky naleznete v níže uvedených odstavcích.
Akné – je to zánětlivé onemocnění vlasové folikuly a mazové žlázy v pokožce. Obvykle se objevuje v oblasti s vysokým obsahem mazových žláz (na seboroických plochách) ve vlasové části hlavy, v oblasti obočí a čela, na nosu, na nosoretním trojúhelníků, na bradě, na tvářích ,ale také na hrudníku, na zádech, v tříslech a v podpaží.
Zajímavé a důležité informace:
- Dospělá osoba průměrně za den vyprodukuje kolem 20 g kožního mazu;
- Na seboroických plochách je přibližně 400-900 mazových žláz na 1 cm2;
- Kožní maz se skládá z mastných kyselin, polyolu, glycerolu, cholesterolu, esterů vosku, fosfolipidů, steroidních metabolitů a některých solí;
- Maximální aktivita mazových žláz zdravého člověka začíná v pubertě a vydrží až do 24 – 25 let
Zvýšená sekrece kožního mazu se vytváří ze začátku uzavřenými komedony (husté uzlíky, bíle kuličky – milium) a poté otevřenými komedony (černé tečky). Takovým způsobem se objevují v obličeji ucpané póry, pupínky a zánětlivé černé tečky. Někdy bolavé a svědivé.
Černé tečky jsou zadržené folikulární zátky, skládající se z epiteliálních buněk mazových žláz.
Kožní maz je dobrá živná půda pro rozmanité flóry (především pro akné). Proto se kolem komedonů rozvíjí zánětlivá reakce, červené nebo fialové namodralé barvy a ve středu se objeví malý vřídek (papulózní a pustulózní akné).
Zánět může být umístěn v různých hloubkách, někdy povrchově a někdy v hlubších vrstvách dermisu, tzv. podkožní akné. Nejvážnější typ akné je conglobata (tvrdé podkožní kuličky).
Mazové žlázy vylučují neustále maz, který nemá žádný odtok, a tím nadměrně naplňuje mazové žlázy a jejich kanálky. Když akné dozraje, obvykle dochází k prasknutí a uvolnění hnisu, tímto důsledkem následně zůstanou fleky po akné, rozšířené póry, jizvy různých velikostí a tvarů.
Akné je možné rozdělit zhruba do dvou hlavních skupin: hormonální a nehormonální. Příčiny jsou ruzné,o tom budu psát podrobněji v dalších článcích, ale zatím je důležité vědět, že na akné mají vliv endokrinní poruchy (včetně dlouhodobého užívání glukokortikoidů, testosteronu, anabolických steroidů a progesteronu. Na akné má také velký vliv nerovnováha autonomního nervového systému, což vede k dočasné nebo trvalé inervaci mazových žláz (např. akutní a chronická infekce) ale nejčastěji se setkáváme se
4 hlavní druhy akné:
1.akné comedonica,
2.akné papulopustulosa,
3.akné papulopustulosa nodosa,
4.akné conglobata=kuličky
Často slýcháváme, že po pubertě nebo častém slunění akné zmizí. Je to pravda, nebo jsou to jen staré povídačky a pověry? Někdy opravdu akné po pubertě či častém opalování zmizí, ale každý má jiný druh pleti, a proto je původ a příčina akné individuální a přístup léčeni a způsob ošetření aknózní pleti také musí být pro každého individuální.
Nemůžete nechat volný průběh ucpaným, zaníceným pórům, podkožním bolákům a hnisavým projevům na pleti nebo pokožce. Akné nejsou jen tak nějaké pupínky na obličeji nebo na těle, jsou to dermatologická onemocnění. Čím dříve se poradíte s odborníkem a začnete se speciálním kosmetickým ošeřením a péčí, tím rychleji dosáhnete kladného výsledku.
Mé milé čtenářky, pamatujte si, že krásná pleť= zdravá pleť. Buďte zdravé a krásné.